Курс: 24.03.2023

1 EUR
30 UAH

Аварійне відкриття гаражних воріт

Коли присутнє електропостачання, для відкривання гаражу достатньо натиснути на кнопку пульта дистанційного керування автоматикою. У разі перебоїв із живленням, наприклад під час планових чи аварійних відключень світла або проведення ремонтних робіт вдома, актуальним стає ручне розблокування електропривода. Як виконати аварійне відкриття гаражних воріт? Які існують особливості та що варто враховувати? Спробуємо розібратися.

Різні гаражні конструкції та методи розблокування їхніх моторів

Оскільки існує декілька основних видів гаражних полотен та автоматики до них, доцільно розглядати особливості відкривання під час вимкнень світла кожного окремо. Основними видами конструкцій, які зустрічаються у межах Івано-Франківська та області, є наступні:

  • секційні
  • ролетні
  • розпашні (двостулкові)

Розгляд підйомно-поворотних (щитових) виробів ми робити не будемо через дві причини. По-перше, поширеність таких типів полотна у нашому регіоні доволі невелика. По-друге, вони використовують практично ідентичний електропривід, що і секційні аналоги, за винятком деяких модифікацій.

Аварійне відкриття гаражних воріт секційного типу

Детально про особливості розблокування моторів для секційних полотен ми розповідали в одній із недавніх статей на нашому сайті. У цьому матеріалі зазначимо лише ключові риси цього процесу.

Щоб зрозуміти принцип аварійного відкривання гаражної автоматики, слід поверхнево ознайомитися з її будовою. Основна частина пристрою — корпус, в якому знаходиться мотор та плата керування із вбудованим радіоприймачем. На кінці ротора привода (або опосередковано через систему шестерень) знаходиться ведуча зірочка. Вона безпосередньо взаємодіє з ланцюгом чи ременем, за допомогою яких відбувається передача зусилля для руху полотна.

Гаражна автоматика з рейкою та піднятим полотном секційних воріт
Гаражна автоматика з рейкою та піднятим полотном секційних воріт

Іншим компонентом кожної гаражної моделі є привідна рейка — металевий профіль, на кінцях якого знаходяться дві зірочки, що утримують натяг ланцюга чи ременя. До останніх кріпиться каретка — ключовий елемент в аварійному розблокуванні всієї системи. До неї фіксується кронштейн, що з’єднується із панелями.

Каретка автоматики є проміжною ланкою між мотором і воротами.

Процес розблокування полягає у від’єднанні від неї ланцюга чи ременя в рейці, дозволяючи секційній стулці вільно рухатися в ручному режимі.

Варто зазначити, що деталі каретки зазвичай виготовляють із пластику. З одного боку це дає додатковий захист від злому гаражного полотна зловмисниками, що намагаються підважити його знизу. Адже вона зламається, проте у гараж проникнути нікому не вдасться. З іншого — це означає, що механізм не призначений для частого використання. Тобто не можна щоразу розблоковувати каретку для користування конструкцією в ручному режимі замість автоматичного. На те відкривання називається аварійним, а отже повинно траплятися рідко.

Розблокування може відбуватися трьома способами залежно від особливостей об’єкта:

  • зсередини приміщення
  • знадвору за допомогою троса з окремим замковим механізмом
  • знадвору через інтегровану систему із ригельним замком

Розглянемо детальніше кожен із них.

Відкривання зсередини гаража

Якщо у приміщенні є додатковий вхід у гараж, через який ви зможете зайти в приміщення в разі відсутності електропостачання, це дуже хороша новина. Щоб виконати аварійне відкриття гаражних воріт, достатньо буде потягнути за шнурок на каретці до характерного звуку клацання. Після цього можна підняти полотно в ручному режимі.

Щоб повернути каретку у вихідне положення для продовження користування конструкцією в автоматичному режимі при появі електроживлення, зазвичай слід виконати зворотну дію. Потягнувши за шнурочок донизу та відпустивши його, каретка повинна заблокуватися та знову приєднатися до ланцюга чи ременя.

Іноді для блокування механізму достатньо різко закрити полотно. Проте такий метод працює не для всіх моделей моторів. Детальнішу інформацію про особливості виконання аварійного відкривання та закривання рекомендуємо дізнатися в інструкції до вашої моделі автоматики.

Використання комплекту зовнішнього відкриття із власною серцевиною

У разі відсутності додаткового входу в гаражне приміщення (вбудованих дверцят у тому числі), для отримання змоги відкрити полотно вручну при зникненні електроживлення в мережі потрібно встановити комплект зовнішнього розблокування каретки. Він складається з металевого троса, на одному з кінців якого знаходиться замкова серцевина та кріплення до панелі. Для встановлення останнього в третій або четвертій панелі знизу (залежно від висоти секцій) свердлиться отвір. У ньому зафіксовується кріплення серцевини та просиляється трос. Замкова серцевина поміщається в отвір та фіксується в ньому за допомогою ключа. Інша частина троса кріпиться до каретки.

Аварійне відкриття гаражних воріт за допомогою троса дистанційного розблокування
Аварійне відкриття гаражних воріт за допомогою троса дистанційного розблокування

Щоб виконати розблокування в такому випадку, слід ключем відкрити серцевину та потягнути за трос. Він розблокує каретку та дозволить підняти полотно вручну. По суті трос дає вам змогу дистанційно виконати ту ж функцію, яку ми описали в попередньому підрозділі. Зазвичай, блокування механізму у вихідний стан для роботи в автоматичному режимі відбувається за допомогою виконання зворотних дій. Якщо цей спосіб не працює, рекомендуємо звернутися до інструкції для конкретного електроприводу.

Розблокування через інтегровану систему

Іноді для збільшення захисту від злому на секційну конструкцію додатково встановлюють ригельний замок. Або якщо спочатку воротами в гараж без додаткового входу користувалися в ручному режимі, відповідно наявність запірного механізму знадвору була обов’язковою. Після встановлення автоматичного приводу трос зовнішнього розблокування приєднують до ручки замка. Таким чином, відкриваючи останній за допомогою ключа, розблоковується і привідна каретка.

Такий спосіб не вимагає проведення додаткових робіт зі свердління окремого отвору по центру полотна. Відповідно його зовнішній вигляд буде залишатися більш мінімалістичним без додаткових елементів.

Розблокування ролетних конструкцій

Аварійне відкриття гаражних воріт ролетного типу відрізняється від секційних аналогів. На відміну від останніх, далеко не кожен рулонний виріб може бути оснащеним двигуном із можливістю розблокування. Вибір моделі мотора відбувається на етапі замовлення та повинен узгоджуватися із покупцем.

Ролетні ворота в гараж
Ролетні ворота в гараж

Електроприводи без можливості аварійного підйому мають менші габарити, що впливає на розмір короба, та коштують дешевше. Тому виникає спокуса вибрати саме цей тип автоматики. Проте слід пам’ятати, що для відкривання та закривання, повинно завжди бути присутнім електропостачання. Інакше полотно зрушити з місця не вдасться.

Ролети, оснащені приводами з функцією розблокування, можна піднімати та опускати при відсутності живлення.

Процес відбувається за допомогою карданної передачі, яка з’єднана з ротором мотора та через черв’ячну систему виводиться за межі короба. Маючи важіль — стандартний чи з особливим з’єднанням до кардана — можна рухати ламелі вгору та вниз. Виглядає це як спроба завести старий автомобіль за допомогою кардана. Варто зазначити, що швидкість руху ламелей при цьому є надзвичайно низькою. Тому користуватися таким режимом постійно буде некомфортно.

Аварійне відкриття гаражних воріт ролетного типу відбувається за допомогою карданної передачі
Аварійне відкриття гаражних воріт ролетного типу відбувається за допомогою карданної передачі

Особливістю рулонних електроприводів із функцією аварійного підйому є низький рівень захищеності від злому. Справа в тому, що будь-хто, у кого є фізичний доступ до конструкції, може підняти полотно. Щоб підвищити рівень безпеки, рекомендуємо:

  • виводити кардан всередину приміщення, якщо в ньому є запасний вхід. Так добратися до карданного механізму буде значно складніше;
  • фізично знімати петлю розблокування, зберігати її в захищеному місці та використовувати за потреби;
  • встановлювати ролетні вироби із виведеним механізмом аварійного підйому назовні лише в місцях, до яких не мають доступу сторонні особи, наприклад на території із цілодобовою охороною;
  • користуватися додатковими системами безпеки, наприклад сигналізацією, відеоспостереженням чи звуковим оповіщенням про несанкціонований підйом рулонного полотна.

Як ми зазначали вище, вибір типу ролетного мотора проходить ще на етапі замовлення виробу. Відповідно інші деталі та компоненти конструкції — вал, короб, бокові кришки, перехідні кільця тощо — підбирають залежно від електропривода. Якщо у майбутньому виникне потреба замінити модель без аварійного відкривання на аналогічну з таким механізмом, може виникнути потреба придбати практично весь короб у зборі.

Аварійне відкривання розпашної автоматики на двостулкових гаражних воротах

Оскільки на таких конструкціях встановлюються аналогічні мотори, що і на в’їзді на подвір’я, спосіб розблокування тут не відрізняється. Самі приводи потрібно від’єднати від ведучої шестерні на шнеку чи системи передачі зусилля на важелі. Для цього на корпусі є ручка, яку слід повернути відповідно до зображених поряд вказівок. Щоб доступ до ручки був лише у вас, вона захищена кришкою із замковим механізмом, ключі до якої постачаються в комплекті.

Доступ до аварійного розблокування розпашної автоматики захищено за допомогою замка
Доступ до аварійного розблокування розпашної автоматики захищено за допомогою замка

Варто зазначити, що розпашні приводи не створювалися для використання на двостулкових гаражних полотнах, і тут не передбачена система зовнішнього аварійного відкривання. Саме тому в приміщенні повинен обов’язково бути додатковий вхід, через який можна потрапити всередину для виконання розблокування автоматики. В іншому разі за відсутності мережевого чи резервного живлення потрібно буде дочекатися відновлення електропостачання.

Підсумок

Наявність в автоматиці можливості виконати ручне відкривання полотна під час вимкнень електроенергії критично важлива для комфортного користування гаражними воротами. Через це виробники передбачають такі механізми на сучасних стельових електроприводах, які спеціально розробляють для секційних конструкцій. Ролетні мотори не завжди мають систему розблокування, а розпашні приводи позбавлені можливості зовнішнього відкривання.

Під час встановлення автоматики ми завжди ретельно інструктуємо про способи, як здійснити аварійне відкриття гаражних воріт. Якщо у вас виникли труднощі під час виконання цього процесу, зв’яжіться з нами за вказаними на сайті телефонами, заповніть будь-яку заявку зворотного зв’язку або завітайте на наш офіс в Івано-Франківську.
ТОВ “ТЕХНО ДІМ ПЛЮС”
0 800 303 309
(безкоштовні дзвінки)

Розрахувати
вартiсть