Курс: 29.03.2024

1 EUR
30 UAH

Фотоелементи для воріт — підвищений захист

Фотоелементи для воріт — підвищений захист

Зробити свої відсувні чи розпашні полотна автоматичними — означає вивести комфорт від їхнього користування на якісно новий рівень. Проте в погоні за зручністю не варто упускати момент безпеки під час їхньої роботи. Про останню здатні подбати фотоелементи для воріт. Для чого їх встановлювати разом з електроприводами? Який принцип їхньої роботи? Що потрібно враховувати під час монтажу та користування? Про ці особливості ми розповімо далі.

Яке основне призначення мають фотоелементи для воріт

Головна роль фотодатчиків, або датчиків безпеки, є запобігання виникненню небезпечних ситуацій, пов’язаних із наїздом полотна на людину, тварину, автомобіль чи іншу перешкоду на шляху його руху.

За замовчуванням пристрої функціонують лише під час закривання стулки. Проте в налаштуваннях більшості моделей автоматики можна встановити опцію реагування електроприводом на сигнал від цих датчиків і під час відкривання. Така особливість викликана їхнім розташуванням щодо в’їзної чи гаражної конструкції. Оскільки фотоелементи практично завжди знаходяться поряд із площиною полотна в закритому стані, поява перешкоди на початку відкривання зазвичай не створює небезпеки.

Фотоелементи для воріт розпашного типу можуть ефективно працювати лише на закривання стулок
Фотоелементи для воріт розпашного типу можуть ефективно працювати лише на закривання стулок

Щоб забезпечити ефективність фотодатчиків під час відкривання стулки, слід розміщувати їх поряд із шляхом її руху (проте не на ньому). Іноді це складно зробити, як наприклад із виробами розпашного типу. Проте для відсувних конструкцій це організувати можливо і навіть потрібно, особливо якщо полотно, відкриваючись, проходить через тротуар.

Як працюють фотодатчики

У своїй роботі фотоелементи покладаються на використання інфрачервоного випромінювання. Один пристрій відправляє промінь на інший, і якщо той отримує сигнал, тоді для блока керування автоматикою це означає відсутність перешкоди на шляху руху полотна. Якщо ж промінь переривається, тоді мотор перестане закривати стулку, щоб випадково не наїхати на об’єкт, який перервав інфрачервоний сигнал.

На ринку також трапляються пристрої дещо іншого формату. Замість двох девайсів використовують один, який одночасно випромінює та вловлює сигнал. Для відбивання променя використовують спеціальне дзеркало, яке розміщують на іншому боці в’їзду.

Конструкція з одним датчиком не змінює основний принцип функціонування, однак потребує меншої кількості підготовчих робіт. Адже не потрібно прокладати електрокабель через проїзд — особливо це зручно, коли дорожнє полотно вже встановлене. Проте інфрачервоний випромінювач повинен бути більшої потужності, враховуючи, що променю потрібно подолати вдвічі більший шлях, і деяка частина його потужності розсіється на шляху руху. Через це вартість таких пристроїв може бути більшою, а також вони присутні в асортименті далеко не всіх виробників.

Для підключення фотодатчиків використовується чотирижильний гнучкий ПВС кабель із січенням 1 мм² до пристрою, що приймає ІЧ-промінь, та аналогічний двожильний кабель до девайса, що випромінює сигнал. Для зручності до останнього можна підводити теж кабель із чотирма жилами, дві з яких залишаться не задіяними. Під’єднання виробів із дзеркалом здійснюється лише чотирижильним кабелем.

Фотодатчик на стовпчику з габіону
Фотодатчик на стовпчику з габіону

Щоб фотоелементи для воріт працювали правильно, їх слід встановлювати поряд із площиною руху полотна в закритому стані так, щоб воно не переривало інфрачервоний сигнал під час відкривання. Зазвичай місце розташування — між стовпцями в проїзді з боку вулиці. Висота монтажу — приблизно 35-40 см від нульової відмітки, не нижче.

Для нормальної роботи датчиків потрібно слідкувати, щоб поряд із ними не росли високі рослини.

Варто додатково зазначити, що хоч корпус захищений від випадкового потрапляння крапель води, іноді всередину можуть заповзати комахи. До нас зверталися клієнти через кілька років після встановлення автоматики та скаржилися на проблеми з її роботою. Причиною було утворене павуком всередині фотодатчика павутиння, що блокувало інфрачервоний промінь.

Які додаткові функції можуть виконувати датчики

За стандартного підключення фотодатчики під’єднують до нормально закритого контакту на блоці керування. Це означає, що електричне коло повинно бути замкнутим, щоб автоматика відкривала та закривала ворота. Оскільки при появі перешкоди відповідне електричне коло на платі розмикається, то мотор зупиняє закривання стулки та повертається у відкрите положення або виконує інші дії, відповідно до програмування роботи електроприводу. Варто зазначити, що за відсутності датчиків безпеки на платі керування встановлюють перемичку на відповідних роз’ємах.

Стандартне розташування датчиків безпеки у проїзді
Стандартне розташування датчиків безпеки у проїзді

Деякі моделі автоматики на блоці керування мають нормально відкритий контакт. Для нього працює зворотний принцип — нормальна робота відбувається при розімкненому електричному колі. Якщо купити фотоелементи для воріт і під’єднати їх до такого роз’єму, то можна активувати функцію відкривання полотна при появі перешкоди між датчиками. У такому разі їх встановлюють на певній відстані від проїзду, і коли, наприклад, автомобіль проїжджає через інфрачервоний промінь пристроїв, це сигналізує на блок керування, що слід відкрити стулку. Така функція доступна не у всіх моделях, тому рекомендуємо ретельно ознайомитися з інструкцією та порадитися з нашими спеціалістами.

Очевидно, що використання фотодатчиків як пристроїв для відкривання проїзду можна застосувати далеко не всюди. Така конфігурація актуальна для дворівневого заїзду на територію — особисту чи комерційну — де другими воротами всередині комплексу можуть користуватися ті, хто пройшли авторизацію на першому в’їзді, який, наприклад, може бути під фізичною охороною.

Які додаткові пристрої безпеки можна встановити

Фотоелементи — не єдиний спосіб, як можна підвищити рівень безпеки під час користування воротами. Більшість гаражних електроприводів, а також деякі відсувні та розпашні моделі дозволяють налаштувати струмову чутливість на моторі, яка використовується останнім для розпізнавання наїзду на перешкоду. Коли полотно впирається в певний об’єкт, різко зростає опір рухові. Щоб подолати його, електродвигуну потрібно більше зусилля, тому величина споживання струму збільшується. При досягненні певного встановленого значення, блок керування зупинить закривання стулки та поверне її у вихідне положення.

Метод струмової чутливості має один великий недолік: для спрацювання, конструкція повинна зустрітися з перешкодою.

Іноді удару буває достатньо, щоб залишити вм’ятину на автомобілі або спричинити травму людині чи тварині. До того ж далеко не всі моделі автоматики наділені такою функцією.

Інший метод, який часто застосовується на гаражних полотнах, полягає у використанні оптосенсорів. Принцип їхньої дії дещо нагадує фотоелементи. Два пристрої — один для випромінювання сигналу та інший для його прийому — встановлюються всередині нижнього ущільнювача секційних воріт. Для зупинки руху та повернення стулки у вихідне положення, конструкції також потрібно зіткнутися з перешкодою. Відмінність зі струмовою чутливістю полягає у швидкості реакції: як тільки промінь переривається, полотно зупинить свій рух і знову підніметься. Таким чином знижується ймовірність завдання шкоди.

Сигнальна лампа також підвищує рівень безпеки
Сигнальна лампа також підвищує рівень безпеки

Ще одним пристроєм для підвищення рівня безпеки є сигнальна лампа. Під час руху стулки вона створює світловий проблисковий сигнал, який легко можуть помітити учасники руху: водії, пішоходи, велосипедисти та ін. Встановлюють лампу поряд із проїздом у помітному місці. Зазвичай вона використовується із в’їзними конструкціями. Разом із гаражними — рідше, оскільки зазвичай вони не часто розташовуються відразу поряд із тротуаром чи проїжджою частиною.

Деякі моделі в’їзної автоматики дозволяють приєднати до блоку керування вуличне освітлення. Його ввімкнення відбувається через кнопку на пульті дистанційного керування або коли відбувається рух стулки. Добре освітлений заїзд сприяє кращій оцінці ситуації учасниками руху та зменшує ризик виникнення зіткнення з транспортним засобом.

Які можна купити фотоелементи для воріт у нашому асортименті

Ми постійно працюємо над тим, щоб пропонувати вам пристрої, у якості яких переконалися на власному досвіді. Саме тому реалізуємо продукцію перевірених та визнаних у всьому світі виробників, таких як Comunello, FAAC, An-Motors, Alutech та інші.

Фотоелементи для воріт An-Motors P5103
Фотоелементи для воріт An-Motors P5103

На кожен виріб — від автоматики до додаткових аксесуарів — надається офіційна гарантія від виробника. Вона становить від 2 років, залежно від конкретної моделі. Якщо девайси встановлювали наші майстри, то обслуговуванням — гарантійним та післягарантійним — повністю займаємося ми.

У разі придбання вами моторів та самостійного монтажу наша компанія буде забезпечувати їхнє гарантійне обслуговування. Для цього у разі виникнення поломки слід надіслати або привезти виріб на наш офіс в Івано-Франківську. Після проведення діагностики та визначення причини несправності, виробник проведе ремонт чи надішле інший пристрій для заміни. Якщо поломка виникла через порушення вимог користування чи неправильне самостійне встановлення та налаштування, гарантійне обслуговування стає неможливим. Натомість можуть проводитися сервісні ремонтні роботи.

Щоб замовити фотоелементи для воріт обраної на нашому сайті моделі, заповніть будь-яку заявку зворотного зв’язку. Наші менеджери зв’яжуться з вами для уточнення всіх деталей протягом однієї години в робочий час. Також ви можете зателефонувати нам безпосередньо, набравши за контактними номерами в меню сайту.
ТОВ “ТЕХНО ДІМ ПЛЮС”
0 800 303 309
(безкоштовні дзвінки)

Розрахувати
вартiсть