
Автоматичний спосіб піднімання полотна гаражних конструкцій відрізняється особливою зручністю. Адже достатньо натискання на кнопку пульта дистанційного керування, і встановлений електропривід зробить усю роботу самостійно. Проте переглянувши асортимент моторів різних виробників можна заплутатися в численних технічних параметрах, що створить ризик придбання неоптимальної моделі для конкретного полотна. Як правильно вибрати автоматику для секційних воріт та на які характеристики варто звернути увагу? Спробуємо розібратися далі.
Основні технічні параметри гаражних електроприводів
Найпоширенішим варіантом конструкції моторів для гаражних воріт є стельові приводи. Вони складаються з корпуса, в якому знаходиться сам електропривід, блок керування, вбудований радіоприймач та лампа освітлення, а також тягової рейки з ланцюговою або ремінною передачею.
При виборі потрібної моделі автоматики слід звертати увагу на такі параметри:
- розрахункова висота та площа воріт
- номінальне та максимальне тягове зусилля
- швидкість руху полотна
- циклічність роботи (разом із максимальним часом безперервної роботи)
- інші технічні характеристики — споживана потужність, у тому числі в режимі очікування, ступінь захисту оболонки, тип привідної рейки тощо
- зовнішній вигляд електропривода
Розглянемо детальніше кожен елемент списку.
Висота та площа воріт
На перший погляд може здатися, що визначальним параметром для вибору потрібного гаражного мотора має бути вага секцій. Проте на практиці людині, яка не займається продажем чи встановленням стельових електроприводів, буде складно вирахувати це значення, адже більшість виробників секційних конструкцій не вказують, скільки важить квадратний метр сендвіч панелі. Але оскільки різні торгові марки використовують приблизно однакову структуру секцій (за винятком товщини), то виникає можливість спростити підбір моделі автоматики, прив’язавшись до площі полотна.

Вимірявши ширину та висоту в’їзду в гараж, можна розрахувати його площу. Це — ключовий параметр для вибору потрібного стельового електропривода.
Інша характеристика — висота отвору — визначає розмір привідної рейки. Остання застосовується для передачі обертового зусилля від мотора на підйом чи опускання конструкції. Зазвичай автоматика для секційних воріт використовує суцільну рейку, яку підбирають із запасом довжини залежно від фактичної висоти гаражного прорізу. Проте деякі моделі передбачають використання подовжувачів. У цьому випадку металевий профіль буде складатися з двох частин. Обидва варіанти — суцільна та збірна конструкція — працюють однаково добре, якщо монтаж виконати згідно з вимогами інструкції зі встановлення.
Тягове зусилля мотора
Характеристика необхідного тягового зусилля електропривода напряму пов’язана з площею — відповідно і вагою полотна. Розрізняють максимальне та номінальне значення цього параметра. Перше вказує на граничне зусилля, допустиме для конкретної моделі та використовується мотором для подолання сили тертя спокою під час зрушення воріт із місця. Друге — характеризує силу, з якою автоматика здатна виконувати підйом та опускання конструкції в ході руху.
Незважаючи на важливість показника зусилля, не варто керуватися в першу чергу ним при підборі потрібної моделі. Проте варто впевнитися, що обраний привід буде мати достатній запас потужності. Це особливо важливо, коли йде мова про роботу з полотном із сендвіч панелі товщиною понад 45 мм, а також наявності вбудованих дверцят та інших додаткових елементів, що збільшують вагу виробу.
Швидкість відкривання та закривання
Якщо попередні параметри напряму визначають можливість встановлення конкретної моделі мотора у гаражі, то швидкість руху секцій більше впливає на комфорт під час користування.

Загалом, гаражні електроприводи не славляться своєю здатністю надзвичайно швидко відкривати та закривати полотно. Одна причина — будова секційної конструкції, яка вимагає підйом секцій під стелю та їх безпечне опускання. Інша — спосіб передачі зусилля для руху стулки.
Більшість моделей на ринку можуть відкривати та закривати проїзд зі швидкістю 12-15 см/с. Зазвичай цього цілком достатньо для побутового використання, де немає необхідності швидко піднімати та опускати полотно. Проте якщо існує потреба вибрати автоматику для секційних воріт із швидшим рухом стулки, то деякі варіанти моторів можуть досягати швидкості руху 20 см/с.
Інтенсивність використання
Конструкція більшості воріт гаражного типу розрахована на роботу в режимі невеликої інтенсивності. Їхнє «побутове» призначення передбачає щоденний підйом/опускання полотна зранку та ввечері (з невеликим запасом циклічності). Залежно від виробника та серії секційного виробу, максимальна частота використання рідко перевищує 8 робочих циклів. Якщо ви плануєте відкривати та закривати проїзд частіше, варто розглядати промисловий тип полотна.
Що стосується стельової автоматики, то вона переважно має значно більший запас роботи до спрацювання захисту від перегріву. Це необхідно при використанні електроприводів із тими таки промисловими конструкціями, а також щоб справлятися з рідкісною потребою підняти та опустити стулку частіше звичайного режиму.
Щоб обрати потрібну модель автоматики, варто зважати на такі параметри:
- максимальна інтенсивність використання
- максимальний час безперервної роботи
Перша характеристика прямо вказує на те, що ми шукаємо — оцінку допустимої частоти підйому та опускання стулки. Проте враховувати лише її буде неправильно, оскільки варто брати до уваги висоту конкретних воріт. Адже чим вище полотно, тим довше мотор працюватиме в межах робочого циклу.

Інша справа — максимальна тривалість безперервної роботи. Знаючи цей параметр, висоту полотна та значення швидкості його руху, можна розрахувати кількість відкривань та закривань секцій для конкретних воріт до спрацювання термозахисту. Варто зазначити, що не потрібно користуватися мотором на межі його можливостей, оскільки чим довше він працює без перерви, тим більше нагрівається. Це своєю чергою не йде на користь довговічності механізмів, навіть якщо при цьому доводити систему до спрацювання захисту від перегрівання.
Інші технічні характеристики
Серед додаткових параметрів, якими можна керуватися при виборі потрібної моделі мотора, варто виділити наступні:
- споживана потужність пристрою, у тому числі в режимі очікування
- ступінь захисту оболонки корпуса
- тип привідної рейки
Перша характеристика деякою мірою впливає на рушійний момент, а отже на загальну спроможність, яку має автоматика для секційних воріт, підняти конкретне полотно. Також її слід враховувати, якщо ви намагаєтесь зменшити загальне споживання електроенергії вдома чи добитися більшої енергетичної незалежності. При цьому варто зважати на значення споживаної потужності в режимі роботи та очікування.

Що стосується ступеня захисту корпуса приводу, то більшість моделей має клас IP20.
Це означає, що оболонка захищена від потрапляння об’єктів завбільшки понад 12 мм (тобто пальці без зняття кришки засунути не вдасться). Клас IP20 не передбачає захист від потрапляння води. Це означає, що автоматику заборонено використовувати в приміщеннях з високою вологістю, чи де існує загроза потрапляння рідини на елементи пристрою.
Тип привідної рейки визначає рівень комфорту при підніманні та опусканні полотна. Під час роботи мотора з ланцюговою передачею виникає більше шуму через контакт металевої шестерні та ланок ланцюга. Також останній може голосно вдарятися об металевий профіль. Ремінні рейки позбавлені таких недоліків, тому працюють значно тихіше. Однак вартість таких елементів дещо більша в порівнянні з ланцюговими аналогами.
Зовнішній вигляд електропривода
Незважаючи на розташування гаражних електроприводів на стелі, їхній зовнішній вигляд може відігравати важливу роль. Особливо, коли потрібно вибрати поміж двох моделей з однаковими характеристиками та ціною.

Смакові уподобання щодо дизайну корпуса — справа індивідуальна. Тому ми не можемо надати конкретні рекомендації в цьому питанні. Однак зазначимо, що зовнішній вигляд мотора потрібно брати до уваги, враховуючи поточний або майбутній інтер’єр гаража.
Яка автоматика для секційних воріт є в нашому асортименті
Ми пропонуємо своїм клієнтам лише ту продукцію, в якості якої переконалися самостійно. Перед тим, як поповнити певною моделлю власний асортимент, завжди знайомимось із технічними характеристиками, особливостями встановлення, налаштування та програмування привода. Також аналізуємо якість виготовлення всіх елементів, розбираємо корпус, намагаючись оцінити потенційну ремонтопридатність пристрою. Лише після ретельного тестування на нашому офісі, електропривід відправляється в каталог та пропонується до продажу.
Актуальний перелік моделей ви завжди можете знайти на нашому сайті. Також допомогти вибрати автоматику для секційних воріт зможемо телефоном, для чого наберіть нас самостійно або заповніть форму зворотного зв’язку. Після відправлення заявки ми зателефонуємо вам протягом години в робочий час. Щоб отримати наочну демонстрацію роботи потрібного електропривода, завітайте на офіс із виставковим залом в Івано-Франківську.