
Якщо ви збираєтеся встановити ворота чи то на подвір’я, чи в гараж, то дуже важливо вибрати правильний спосіб управління ними. Це допоможе зробити користування конструкціями максимально зручним і не вдаватися до переробок у майбутньому, що заощадить ваш бюджет. То які бувають види управління воротами?
Основні способи керування воротами
Найбільш загальною класифікацією є поділ способів відкривання на ручний, або механічний, та автоматичний. Кожен із них має свої особливості, переваги та недоліки, тому перш ніж зупинити свій вибір на котромусь із видів, давайте розглянемо їх більш ретельно.
Ручний (механічний) тип управління воротами
Цей спосіб, очевидно, є найбільш простим, і полягає у використанні зусилля людини для відкривання-закривання полотна. При цьому зовсім немає значення чи йде мова про конструкцію в гараж, наприклад, секційного або розпашного типів, чи ворота на подвір’я — розпашних і відсувних виробів.

Брама складається з механічних елементів, які дозволяють їй рухатися в ручному режимі, а в деяких випадках навіть допомагають відкриватися, компенсуючи зусилля людини. Такими елементами є:
- для розпашних полотен (у гараж або на подвір’я) — петлі, завдяки яким відбувається рух стулок;
- для відсувних — складові фурнітури: опори роликові, напрямна балка, уловлювачі та інші;
- для підйомних конструкцій в гараж — сукупність пружинно-інерційних механізмів і тросів, що компенсують зусилля на підйом та утримують полотно у верхньому положенні.
Механічний спосіб керування воротами навряд чи можна назвати найбільш зручним, адже потрібно щоразу вручну піднімати та опускати полотно, які б погодні умови не були надворі. Крім того, якщо виріб виготовити неправильно, можуть виникати такі труднощі в користуванні, як необхідність прикладати значне зусилля для руху конструкції, виникнення неприємних звуків під час відкривання-закривання тощо.
Беззаперечною перевагою ручного способу є менша вартість виготовлення у порівнянні з автоматичними видами, адже не потрібно купувати додаткові елементи управління воротами: електропривід, датчики безпеки, сигнальну лампу та інші. Крім того, процес підготовки об’єкта до монтажу займає значно менше часу, адже немає потреби робити розводку електрокабелів та монтувати додаткове обладнання.
Автоматичне керування воротами
Перш ніж перейти до розгляду цього питання, слід зазначити одну важливу річ.
Автоматичними можна зробити лише ті полотна, які нормально функціонують в ручному режимі.
Щодо самих видів автоматичного управління воротами, то для усіх них спільним є використання мотора та певного пристрою (чи цілої системи), який буде відправляти сигнал на блок керування приводом. Яку саме функцію буде запускати відправлений сигнал, уже залежить від особливостей програмування автоматики.
Найпопулярнішими елементами управління воротами в автоматичному режимі є:
- пульт дистанційного управління (ДК);
- клавішний/замковий вимикач;
- кодова клавіатура (іноді з функцією радіокерування);
- безконтактний зчитувач;
- активація через мобільний телефон;
- використання домофонного ключа;
- активація відкривання-закривання фотоелементами;
- інтеграція з “розумним домом” або системою керування доступом.
Звичайно, цей перелік не є вичерпним. Але в нашій області та в Івано-Франківську управління воротами за допомогою перших двох варіантів набули найбільшої популярності, хоча інші варіанти також використовуються досить часто.
Дистанційне управління воротами за допомогою пульта
Цей спосіб є чи не найбільш популярним, адже радіопульт запросто поміщається в кишеню і його можна використовувати як брелок для ключів від дому або автомобіля. Принцип роботи пульта — відправка закодованого сигналу, який приймає радіоприймач на автоматиці. Залежно від запрограмованої функції, полотно може відкритися (повністю або частково), закритися (відразу чи із затримкою), а деякі моделі приводів дозволяють підключати інші пристрої, наприклад елементи вуличного освітлення. Радіокерування відбувається на частоті сигналу 433,92 МГц.

Сам сигнал може бути статичним або динамічним.
Використання останнього суттєво підвищує рівень безпеки керування воротами, адже він постійно змінюється і його значно складніше перехопити.
Однак щоб підключити до автоматики додатковий пульт, потрібно внести його в пам’ять блоку керування мотором. Іноді це може викликати труднощі, особливо якщо ворота встановлені при в’їзді на територію багатоквартирного дому.
Інша справа — статичний код: пульти, які його використовують, можна програмувати один від одного. Але в цьому разі зловмисники також можуть його досить легко скопіювати, адже сигнал завжди незмінний.
На ринку представлено чимало варіантів пультів, які відрізняються зовнішнім виглядом, розмірами, кількістю кнопок (кожна кнопка може виконувати окрему функцію або відкривати іншу конструкцію), а також іншими особливостями. Наприклад, пристрої дистанційного управління, що постачаються в комплекті з гаражними моторами An-Motors серії ASG, мають 4 кнопки, остання з яких блокує автоматику від відкривання випадковим натисканням на клавішу пульта.
Відкривання за допомогою кнопкового або замкового вимикача
Цей варіант управління воротами частіше використовується на промислових об’єктах, наприклад складах і виробництвах, але його також можна побачити на паркувальних майданчиках або в’їзді на територію з обмеженим доступом.

Якщо замковий вимикач потребує наявності фізичного ключа для активації руху полотна, то клавішним пристроєм відкрити конструкцію може будь-хто. Саме тому останній слід встановлювати на територіях, закритих від сторонніх осіб.
Використання кодової клавіатури
Щоб відкрити полотно за допомогою цього пристрою, слід ввести потрібну комбінацію цифр. Такий спосіб дозволяє підвищити рівень безпеки, однак потрібен фізичний контакт із клавіатурою, щоб набрати потрібний код. Самі елементи керування можуть відправляти сигнал до автоматики через електричний кабель або за допомогою радіозв’язку.
Одним із варіантів пристроїв цього виду є радіокодова клавіатура An-Motors DIP, яку ви можете знайти в нашому асортименті.
Безконтактний зчитувач для керування воротами
Цей спосіб полягає у використанні мікросхеми, що працює за технологією NFC чи схожою. Зазвичай чіп розміщують у зручному тримачі, наприклад пластиковій картці. Наблизивши такий ключ до зчитувача, останній активує автоматику і мотор починає рух полотна.
Відкривання воріт за допомогою мобільного телефона
Надзвичайно зручний спосіб, який часто знаходить своє застосування в облаштуванні паркувальних майданчиків на закритій території багатоквартирних житлових будинків.
До блоку керування мотором приєднується спеціальний GSM-модуль з окремим номером телефону, набравши який можна активувати рух полотна. А щоб відкрити його могли лише авторизовані користувачі, наприклад мешканці дому, їхні номери заносять у пам’ять модуля. Таким чином, якщо “зателефонувати воротам” зі стороннього номера, активації автоматики не відбудеться.
Управління воротами через домофонний ключ
Менш поширений спосіб, який працює за аналогічним принципом, як і двері до під’їзду багатоповерхівок. Щоб активувати рух полотна, необхідно притулити закодовану магнітну “таблетку” до зчитувача.
Використання фотоелементів у режимі “відкривання воріт”
Фотоелементи, або ж датчики безпеки, покликані зупинити закривання полотна, якщо на шляху руху останнього знаходиться перешкода: людина, тварина, автомобіль тощо. Для цього їх зазвичай розміщують між стовпцями воріт. Однак ці ж датчики можна встановити на певній відстані від полотна та підключити у зворотному порядку. У цьому разі, при потраплянні перешкоди між ними (наприклад, вашого автомобіля) буде подано сигнал для моторів, щоб відкрити стулки.
Варто зазначити, що цей спосіб управління воротами дозволяє відкрити їх будь-кому, тому його слід використовувати лише на закритих територіях під цілодобовою охороною.
Інтеграція з “розумним домом” чи іншою системою керування доступом
Для максимального комфорту користування не лише воротною автоматикою, а й будь-яким іншим пристроєм у вашому домі, можна застосувати технологію “розумний дім”. Контроль усієї системи відбувається за допомогою смартфона, планшета, комп’ютера чи іншого девайса, який виконує роль центрального пульта керування.

Також існують більш прості способи, що дозволяють керувати воротами зі смартфона чи планшета. Для цього спеціальний блок автоматизації встановлюють на конкретному моторі, і після налаштування полотно можна відкривати або через інтернет із будь-якої точки у світі, або Bluetooth, знаходячись поряд із пристроєм.
Якщо технологія “розумний дім” частіше застосовується в домашніх господарствах, то інтеграція з системами контролю доступу на закритих комерційних, урядових чи навіть військових об’єктах дозволить здійснювати дистанційне управління воротами через відповідний комп’ютер або термінал.
Вибираємо підрядника для впровадження системи керування воротами
Для інсталяції воріт із потрібним вам способом відкривання потрібні відповідна кваліфікація та вміння. Також важливою особливістю є наявність прямих каналів співпраці із дистриб’юторами автоматики в Україні чи безпосередньо із заводами, що виготовляють такі пристрої.
Ми в компанії “Техно Дім” працюємо у сфері воріт, захисних ролет та засобів автоматизації з 2013 року. За цей час провели роботи на десятках тисяч об’єктів: від програмування пультів ДК до встановлення автоматичних конструкції у комплексі з домофонними системами та іншими варіантами управління воротами. В Івано-Франківську ви можете завітати до нас у салон із виставковим залом, де менеджери нададуть вичерпну консультацію щодо всіх технічних аспектів автоматизації.
На всі вироби діє офіційна гарантія від 2 років.