
Сучасні секційні конструкції в гараж провідних виробників на ринку відрізняються особливою надійністю та безпекою при користуванні. Проте будь-які деталі через деякий час чи внаслідок неправильної експлуатації можуть пошкодитися, що призведе до виникнення поломки. Що потрібно враховувати, проводячи ремонт гаражних воріт? Чи варто виконувати роботи самостійно? Як доглядати за полотном та механізмами, щоб попередити вихід їх із ладу? Про це ми розповімо далі 👇
З чого складаються секційні гаражні ворота
Типова секційна конструкція складається з десятків різноманітних деталей та модулів. Деякі піддаються значним навантаженням, оснащені рухомими елементами та мають більші шанси вийти зламатися. Інші ж встановлені стаціонарно, а ймовірність виникнення їхньої поломки наближається до нуля.

Основними складовими частинами воріт є:
- полотно у зборі з кронштейнами та роликами. Сюди також можуть входити декоративні елементи та додаткові аксесуари — віконця, дверцята, вентиляційні решітки, вставки, замок та інші;
- напрямні профілі;
- пружинно-інерційний підйомний механізм (торсійний чи розтяжний) з інтегрованими заходами безпеки;
- автоматика (встановлюється не завжди).
Найчастіше сервісний ремонт гаражних воріт стосується заміни роликів та кронштейнів на полотні, регулювання натягу тросів і пружин, а також налаштування роботи автоматики, якщо така встановлена на об’єкті.
Від чого залежить термін експлуатації конструкції
До настання потреби провести ремонт гаражних воріт або налаштування їхньої роботи може пройти як кілька днів, так і багато років. На це впливають три основні фактори:
- якість виготовленої конструкції
- правильно підготовлений отвір у стіні та проведений монтаж
- особливості використання та догляду за виробом
Про те, як вибрати якісні гаражні ворота та підготувати об’єкт до монтажу, ми розповідали в попередніх статтях. Знайти їх можна на нашому сайті в розділі «Новини». Щодо встановлення полотна, то інформація про цей процес зазвичай напряму залежить від виробника, адже для кожного виробу можуть бути свої індивідуальні особливості. Тому ми рекомендуємо прочитати монтажну інструкцію або слідкувати за оновленнями матеріалів сайту, можливо в майбутньому ми розглянемо цю тему ближче.
Останній чинник є безпосередньою темою цієї статті, тому ми зупинимося на ньому детальніше.
Особливості експлуатації та їхній вплив на термін роботи воріт
Припустимо, що ви придбали якісну секційну конструкцію, правильно підготували отвір у стіні, а її встановленням займалися професійні майстри. У такому разі на тривалість роботи виробу впливатимуть такі чинники:
- інтенсивність використання. Усі виробники у своєму асортименті мають декілька серій полотен, які відрізняються різними технічними параметрами. І хоча «золотим стандартом» загальної кількості робочих циклів є число 25 тисяч, частота користування виробом може відрізнятися. Деякі варіанти призначені для відкривання та закривання в середньому 4 рази на день. Інші можуть витримувати понад 8 циклів. У будь-якому разі перевищення передбаченої інтенсивності роботи негативно впливає на загальну тривалість експлуатації;
- умови роботи. Базові моделі секційних виробів створені для використання у відносно чистих гаражах із нормальною вологістю. Якщо встановити їх на автомийку чи в столярний цех, надмірна вологість у першому та запиленість у другому матиме негативний вплив на незахищені елементи виробу. Як наслідок, металеві поверхні без протикорозійного захисту вкриватимуться іржею, а між рухомими елементами назбируватиметься пил. Це суттєво зменшить термін роботи конструкції. Тому обирати її тип слід відповідно до призначення об’єкта;
- вплив зовнішніх факторів. Із нашої практики можемо впевнено сказати, що будь-який елемент секційного виробу можна фізично пошкодити. Полотно часто вдаряють бампером автомобіля, ущільнювачі можуть стати жертвою зубів собаки чи навіть мишей, а мотор можна вивести з ладу, якщо стати на порозі вбудованої хвіртки та випадково спробувати підняти полотно. Деякі пошкодження можна полагодити на місці, інші ж вимагають заміни деталей та проведення ремонтних робіт;
- виконання періодичного догляду за окремими деталями та механізмами. Будь-яка техніка потребує регулярного обслуговування, і ворота — не виняток. Детальну інформацію про особливості цього процесу кожен виробник наводить в експлуатаційному посібнику. Ми ж зупинимося на універсальних рекомендаціях, які є актуальними для продукції різних заводів, та розглянемо їх детальніше в наступному підрозділі.

Таким чином, існує чимало факторів впливу на тривалість користування секційними полотнами. Їх усіх варто враховувати, щоб максимально подовжити період експлуатації та відтермінувати виникнення потреби виконання ремонтних робіт.
Як слідкувати за гаражними воротами
Щоб підтримувати справність секційної конструкції, усі деталі та механізми слід тримати в чистоті. Для догляду за панелями рекомендується використовувати чисту воду, а для видалення сильних забруднень до неї варто додавати нейтральні неабразивні миючі речовини, наприклад — рідкі засоби для миття посуду. Процедуру очищення бажано проводити не рідше ніж один раз на три місяці.
Якщо у секціях містяться віконця чи панорамні панелі, важливо також не використовувати абразивні речовини та щітки, які можуть подряпати оргскло та зменшити його прозорість.

Для миття найкраще брати очищену воду, а після видалення забруднень протерти поверхню чистою ганчіркою.
При потраплянні на елементи виробу агресивних хімічних речовин їх слід усунути за допомогою відповідних засобів. Під час проведення будівельних робіт усі деталі воріт потрібно захистити від частинок бетонних та штукатурних розчинів, шпаклівки, гіпсу, фарби та інших матеріалів.
Крім догляду за чистотою полотна та конструктивних елементів, слід періодично проводити такі роботи:
- виконувати змащення осей ходових роликів і завісів консистентним мастилом, наприклад Літолом 24 або аналогічним. При цьому в жодному разі не можна наносити мастильні речовини на поверхню напрямних профілів;
- забезпечити достатнє водовідведення під воротами в зимовий період, особливо під час коливань мінусової та плюсової температури. Це потрібно, щоб нижній ущільнювач не примерз до основи дорожнього покриття. Також взимку слід постійно очищати зовнішню частину гаража від снігу, щоб довкола нижнього ущільнювача не утворювалось намерзання льоду;
- не залишати полотно у привідкритому чи напівзакритому стані на довгий час.

Перед початком користування воріт (в ідеальній ситуації — щоденно) елементи конструкції — троси, пружини, напрямні, підвіси — слід оглядати на наявність дефектів, тріщин чи деформацій. Варто оцінити стан кріплення профілів до стіни, а в разі потреби — підтягнути з’єднання. Також слід провести візуальний огляд ущільнювачів.
Виконання цих кроків з обслуговування дозволить відтермінувати сервісний ремонт гаражних воріт та збільшити період експлуатації конструкції.
Коли варто звертатися за сервісним обслуговуванням
Секційні ворота містять у собі велику кількість деталей, модулів та механізмів, у тому числі рухомих. Тому варто періодично проводити огляд виробу технічними спеціалістами.
Перше сервісне обслуговування варто робити через 3 місяці після монтажу, наступні — щороку.
Також слід звертатися за додатковим сервісом конструкції після проведення в гаражному приміщенні чи надворі будівельно-ремонтних робіт.
Сервісне обслуговування та ремонт гаражних воріт повинні виконувати кваліфіковані спеціалісти відповідної служби або представники підрядної компанії, відповідальної за монтаж виробу. Відсутність потрібної кваліфікації, технічних знань та навичок можуть призвести до виникнення травм та пошкодження елементів конструкції.
У разі необхідності проведення заміни деталей, слід використовувати лише оригінальні запчастини.
Які послуги з ремонту та обслуговування ви можете отримати в нашій компанії
Якщо ви замовляли гаражні вироби у нас, то завжди можете розраховувати на гарантійне та післягарантійне обслуговування. Тривалість першого зазвичай становить 2 роки, детальний термін ми завжди прописуємо в гарантійному талоні. Що стосується післягарантійного сервісного обслуговування, то воно відбувається на постійній основі для всіх наших клієнтів.

Оскільки наша компанія — офіційний представник польського заводу Wisniowski в Україні з 2022 року, то гарантійне обслуговування продукції цього виробника також проводимо ми. Якщо наша монтажна бригада встановлювала конструкцію на об’єкті, можливий виїзд на місце для з’ясування обставин та виправлення несправностей. Якщо ж ви замовляли вироби в інших фірм, а гарантія на них від заводу ще діє, то ми забезпечуємо заміну конкретних деталей та модулів, що вийшли з ладу. Для цього відправте їх до нас в Івано-Франківськ через службу перевезення або доставте самостійно. Детальну інформацію для поштових відправлень можна дізнатися, зателефонувавши на офіс.
До початку російського повномасштабного вторгнення в Україну в лютому 2022 року ми представляли білоруський завод Alutech у нашій області. Проте оскільки політичний режим цієї країни де-факто підтримав військову агресію проти нас, зв’язки з виробником припинилися. Але ми усвідомлюємо, що до того чимало клієнтів придбали в нас продукцію Alutech. Тому продовжуємо виконувати ремонт гаражних воріт для наших покупців своїми силами із використанням запчастин альтернативного походження, які відповідають потрібному рівню якості.